Motocikli i skuteri koji se pokreću elektromotorom teško se probijaju na tržište prepolovljeno krizom, ali ubrzano otklanjaju mane i postaju sve poželjniji. Stiže strujni udar na dva kotača!

Tekst: Ivan Čokrlić

Dok u svijetu automobila već godinama postoje uspješni hibridni automobili (Toyota Prius, Honda Insight?), a uskoro će stići i prvi na električni pogon, priča s alternativcima na dva kotače tek počinje. Zbog mnogo manjih dimenzija izrada ekološki prihvatljivijih dvokotača ograničena je uglavnom na električne verzije. Najveći skok u proizvodnji omogućila je pojava litij-ionskih baterija velikog kapaciteta, a dovoljno malih dimenzija da se mogu ugraditi na dvokotače. Glavna im je prednost znatno manja cijena energije, zagađenje svedeno na nuli, povoljnija registracija i održavanje. Pune iz kućne mreže, preko standardne utičnice od 220V, pa nema potrebe ni odlaziti na benzinske postaje.

U usporedbi s klasičnim benzinskim dvokotačima, još imaju velikih mana, ali ih rješavaju. Najveće kočnice razvitka i tržišnog uspjeha su visoka cijena, malen doseg, dugo punjenje te velik utjecaj temperature na kapacitet baterija. Električni dvokotači gotovo su nečujni, što je dvosjekli mač, jer je takav motocikl ili skuter u prometu gotovo neprimjetan. Prodaja je u punom zamahu, a mnoge ekološko osviještene zemlje već su uvele subvencije pri kupovini električnih dvokotača. Prednjači Italija, koja već duže vrijeme putem olakšica pri kupovini vrbuje kupce da odaberu upravo dvokotače koji ne zagađuju okoliš.

Nažalost, loša gospodarska situacija primorala je mnoge tvrtke koje se bave razvojem električnih motocikala i skutera da proglase bankrot ili pričekaju nove ulagače, koji će ih izbaviti iz nevolja. Istražili smo stanje na europskom tržištu te pronašli osam zanimljivih električnih dvokotača, koji se serijski proizvode. Skuteri i motocikli koji za pokretanje koriste elektromotor, a napajaju se litij-ionskim baterijama, prava su rijetkost na našim cestama. Ako ih i ugledamo, oni su mali, sklopivi romobili ili sofisticirani dvokotači poput Segwaya u službi promocije. Bez obzira na visoku cijene i slabu dostupnost, hrvatski zakoni još ni približno nisu spremni za njihov legalan prihvat.

Zero Motorcycles: Crosser na baterije

Američka tvrtka Zero Motocycles ozbiljno se prihvatila izrade električnog motocikla. Dokaz tome je i nagrada Best Electric Motorcycle, koju je dobio model Zero X, na salonu električnih vozila eCarTec, u Münchenu. Dok X označava cross izvedbu električnog motocikla, S stoji za supermoto, a DS za model koji kombinira cestovne i off-road vozne značajke. Za razliku od klasičnih motocikala, nema ni spojke ni mjenjača, pa se snaga preko lanca prenosi izravno na stražnji kotač. Rezultat je ubrzanje do najveće brzine za svega nekoliko sekundi.

Zero X
Snaga: 17 kW
Domet: do 64 km
Vrijeme punjenja: do 2 sata
Vrsta punjenja: utičnica 110V ili 220V
Masa: 68,5 kg
Najveća brzina: 97 km/h
Cijena: 5800 EUR

Vetrix: Beščujan maksi skuter

Maksi skuter VX-1 do polovice ove godine proizvodila je talijanska tvrtka Vetrix, kad je proglašen bankrot, a novi kupci iz Velike Britanije već su započeli preuzimanje. Usprkos velikoj masi skuter može dostići najveću brzinu od 100 km/h za svega 8 sekundi jer je maksimalni okretni moment prisutan od samog kretanja. Energiju crpi iz NiMH baterija kapaciteta 3,7 kWh. Mogu se puniti 1500 puta prije prve zamjene. To je pohvalno jer cijena novih baterija prelazi trećinu ukupne cijene Vetrixa VX-1.

VX-1
Snaga: 20 kW
Domet: do 110 km (pri 40 km/h)
Vrijeme punjenja: do 2,5 sata
Vrsta punjenja: utičnica 110V ili 220V
Masa: 210 kg
Najveća brzina: 100 km/h
Cijena: 6030 EUR

Brammo: Pola platiš, pola unajmiš

Neobično oblikovani motocikl ima jednodijelnu šasiju od aluminija, a neki dijelovi napravljeni su od recikliranog materijala. Prilikom uzrade plastičnih oplata kombinirali su se reciklirani i novi materijali. Sklop od šest litij-ionskih modula ima kapacitet od 3,1 kWh te omogućava Enertiji da pojuri do 0 do 50 km/h za svega 3,8 sekundi. Brammo tvrdi da je pri kupovini trenutno najveći izdatak baterijski modul, za koji se nadaju da će ga u budućnosti moći davati u najam, a ne prodavati zajedno s motociklom. Brammo za sada neće koristiti regenerativno kočenje, ali se ta tehnologija razvija.

Enertia
Snaga: 9,6 kW
Domet: 64-80 km (na 40% snage)
Vrijeme punjenja: do 3 sata
Vrsta punjenja: utičnica 110V
Masa: 147 kg
Najveća brzina: 97 km/h
Cijena: 5500 EUR

Xtreme Green Products: Cijena najveća mana

Težak kao klasičan skuter s motorima od 125 ccm, X Rider koristi električni motor i paket baterija od 6 kWh, s kojim može između punjenja prevaliti respektabilnih 160 km. Naravno, ako će vlasnik često juriti najvećom brzinom od 104 km/h, baterije će trajati osjetno kraće. Kako bi ponovno bile u punoj snazi valjda ih putem klasične utičnice puniti između 2 i 3 sata. Proizvođač jamči 2000 punjenja prije zamjene litij-ionskih baterija što znači poprilici jedno punjenje dnevno narednih 7 godina.

X Rider
Snaga: 4,7 kW
Domet: 160 km
Vrijeme punjenja: 2 do 3 sata
Vrsta punjenja: utičnica 110V/220V
Masa: 120 kg
Najveća brzina: 104 km/h
Cijena: 5499 EUR

Epeds UK: Baotian na struju

Engleska tvrtka odlučila se na ugradnju električnog pogona u male skutere po svemu nalik na poznate Baotiane. Dva modela, City i Sport, pokreću jednake komponente, a razlika u performansama vidljiva je tek zbog razlike u masi dvaju vozila. Skuteri mogu pojuriti 70 km/h, a najveći je problem punjenje svakih 55 km, koje traje gotovo 8 sati. Kako bi stvar bila gora, baterijski modul prilično je zastario te se može nadopunjavati samo 400 puta, prije nego ga je potrebno cijelog zamijeniti.

Sport/City
Snaga: 1,2 kW
Domet: 55 km
Vrijeme punjenja: 5 do 8 sati
Vrsta punjenja: utičnica 110V/220V
Masa: 97 kg / 113 kg
Najveća brzina: 70 km/h / 65 km/h
Cijena: 1650 EUR

Electric Motorsport: Naked bez zvuka i mirisa

Suvremeno oblikovani naked, kojeg proizvodi Electric Motorsport, ima izvrsne performanse i ergonomiju, a dizajnom jako podsjeća na Kawasaki ER6-n. Snažan električni pogon razvija 14,2 kW, a može potjerati ovaj razmjerno lagan motocikl do 112 km/h. Domet je između 55 i 90 kilometara, ovisno o režimu vožnje. Po konstrukciji i dizajnu, onaj zeleni naked najbliži je klasičnim motociklima.

GPR-S
Snaga: 14 kW
Domet: 55-90 km
Vrijeme punjenja: 4 do 5 sati
Vrsta punjenja: utičnica 110V/220V
Masa: 180 kg
Najveća brzina: 112 km/h
Cijena: 5500 EUR

Segway: Najpopularniji ujedno i najskuplji

Segway je na tržištu od 2002. i jedan je od najpoznatijih električnih vozila na dva kotača, a vozili su ga i neki predsjednici. Ima velike kotače i žiroskopske stabilizatore, koje mu pružaju zavidnu stabilnost, a upravlja se naginjanjem tijela u željnom pravcu. Litij-ionska baterija može dati dovoljno snage za 39 kilometara ili manje ovisno o terenu i masi vozača. Baterija se puni preko standardne utičnice napona 220V, u 8 do 10 sati, a ima vijek trajanja od otprilike 1000 ciklusa potpunog punjenja i pražnjenja. Segway i2 je jedno od najsuvremenijih ekoloških prometala današnjice.

i2
Snaga: 0,3 kW
Domet: 24-39 km
Vrijeme punjenja: 8 do 10 sati
Vrsta punjenja: utičnica 220V
Masa: 47 kg
Najveća brzina: 10-20 km/h
Cijena: 7000 EUR

Electric Motorsport: Velike mogućnosti

Osim električnog nakeda, američka tvrtka pozabavila se i proizvodnjom potpuno ekološki prihvatljivog skutera, koji na opće iznenađenje izgleda bolje nego većina kineskih, tajvanskih i korejskih modela. Osim dobrog omjera brzine i dometa, Z6 vrlo dobro svladava uzbrdice, pa nije ni čudo da su neke poznate tvrtke, koje se bave dostavom u urbanim središtima SAD-a, izrazile želju za nabavkom većeg broja ovog skutera.

Native (Z6) Li
Snaga: 6 kW
Domet: 65 km
Vrijeme punjenja: 4 do 5 sati
Vrsta punjenja: utičnica 220V
Masa: 99 kg
Najveća brzina: 95 km/h
Cijena: 3425 EUR