Oku ugodan dizajn ostao je gotovo nepromijenjen u odnosu na lanjski model, a isto vrijedi i za moderan četverotaktni motor. Ipak, poboljšana je ergonomija vozačkog mjesta te osjetno otvrdnut prednji ovjes
Nakon prošlogodišnje premijere korejskog maksi skutera, ostali smo ugodno iznenađeni njegovim dizajnom, razinom završne obrade te prije svega performansama motora koje svrstavaju MS-3 250 u sam vrh srednje klase. Model za 2009. ne razlikuje se mnogo od svoga prethodnika. Na prvi pogled ističu se tek pokazivači smjera koji su sada bijele boje, dok sve ostalo izgleda nepromijenjeno.
Osim cijene koja se i dalje svrstava među povoljnije, najviše su nas zanimale vozne osobine, pozicija sjedenja te da li su performanse ostale na razini lanjskog modela. Model MS-3 250 DLX i dalje je jedini skuter u gami ovog korejskoj proizvođača, a koji se trenutno prodaje u Hrvatskoj. O dizajnu ne treba trošiti previše riječi, osim da se radi o ljepuškastom, elegantno oblikovanom skuteru koji bez obzira na predrasude ima jedinstveno i vrlo privlačno obličje.
Model za 2009 godinu nosi oznaku DLX, a koja se prvenstveno odnosi na mogućnost elektroničkog podešavanja dubine vozačkog sjedišta. Mnoge kritike na skučenost vozačevog sjedala urodile su plodom pa je tako novi MS-3 opremljen elektro motorom za čiji rad valja ipak svaki put podići sjedalo. Prostora tako sada ima i za prosječnog košarkaša, a visina sjedala zadržana je na svega 760 mm od tla pa je manevriranje u skučenim prostorima i dalje vrlo jednostavno. Malo nas je razočaralo mjesto za suvozača. Oslonac za donji dio leđa previše je odmaknut prema stražnjem kraju skutera, a sjedište presiromašno podstavljeno za neka duža putovanja.
Ispod obilja plastike krije se moćno srce Hyosungovog skutera. Moderni četverotaktni, tekućinom hlađen jednocilindraš iz 249 ccm istiskuje respektabilnih 25 KS pri 7250/min, što ga čini najsnažnijim u klasi. Četiri ventila po cilindru i elektroničko ubrizgavanje goriva brine da motor radi iznenađujuće živahno, a troši u prosjeku svega 4 litre goriva na 100 km. Pomno smo isprobali novi MS-3 do krajnjih granica te se uvjerili da performanse koje pišu u brošuri nisu samo pokušaj korejske obmane javnosti. Uz kultivirani, ali i vrlo glasan zvuk, motor trenutno reagira na okretanje ručice gasa, a osim što ubrzava od 0 do 100 km/h kao od šale, na otvorenom dijelu autoceste može pojuri preko 150 km/h.
Masa skutera od 170 kilograma, zbog niskog težišta, gotovo da se ni ne osjeti u vožnji. Prednja hidraulična vilica nešto je tvrđa nego na lanjskom modelu, a pošto vizualno izgleda jednako možemo pretpostaviti da su se konstruktori pozabavili s tvrdoćom opruge i gustoćom ulja. Samim time do izražava su došle i prednje kočnice, koje čine dva diska promjera 240 mm i kliješta s po dva klipa. Sila se sada prilikom kočenja mnogo ravnomjernije prenosi na prednju kotač, pa jedino za čime još žalimo je centralni sistem kočenja koji bi putem jedne ručice upravljao obojim kočnicama.
Fiksno postavljeni vjetrobran odlično štiti vozača i pri najvećim brzinama. Suvozač sjedi znatno povišeno u odnosu na vozača što mu pruža izvrsnu preglednost, ali i laganu neugodu zbog turbulencije zraka. Ispod velikog foteljasto oblikovanog sjedala stane po jedna integralna i jet kaciga te kišno odijelo i rukavice. Prostor za manje predmete baš kao i 12V utičnica, nalazi se ispod upravljača. Rukohvat za suvozača, dobro je odmjeren, a ujedno služi i kao držač kovčega, koji je na popisu dodatne opreme.
Na instrument ploči, koja kombinira analogne i digitalne pokazivače, valjda još poraditi. Pregledna je kako na dnevnom svijetlu tako i noću, no dizajnom ipak malo kasni za konkurencijom. Zatvoreni tip upravljača, zajedno sa svim neophodnim prekidačima izvrsno leži u rukama, a visoka razina završne obrade vidljiva je duž cijele korejske limuzine na dva kotača. Cijenom od 3905 eura Hyosung MS-3 250 DLX smjestio se uz zlatnu sredinu, a iako po pitanju dizajna još kaska za vodećim europskim pripadnicima srednje klase, po pitanju voznih osobina i performansi, mnoge je već i nadmašio.
ZA – vozne osobine, performanse, prtljažni prostor
PROTIV – položaj suvozača, mali spremnik goriva
Tehnički podaci:
Motor: 4 takta, 1 cilindar, 4 ventila, hlađen tekućinom
Obujam: 249 ccm
Kompresija: 11,8 : 1
Snaga: 18,4 kW/25 KS, pri 7250/min
Napajanje: elektroničko
Paljenje: elektroničko
Mjenjač: varijabilni, CVT
Okvir: čelične cijevi
Ovjes: sprijeda hidraulična teleskopska vilica, promjera 35 mm, hoda 85 mm;
straga dva hidraulična amortizera
Kočnice: sprijeda 2 x disk, promjera 240 mm; straga disk, promjera 220 mm
Gume: sprijeda 120/70-13; straga 140/60-14
Masa: 170 kg
Dimenzije (DxŠxV): 2126x766x1375 mm
Osovinski razmak: 1451 mm
Visina sjedala: 760 mm
Spremnik: 9 l
Potrošnja na testu: 4 l/100 km
Najveća brzina: 150 km/h
Cijena: 3998 EUR
————————————–
Tekst: Ivan Čokrlić
Foto: Moto klub
Partner: http://autoklub.jutarnji.hr/