Poštovana Vlado Republike Hrvatske, poštovani ministre Butković, molimo vas da razmotrite promjene zakona i omogućite vlasnicima B kategorije vožnju skutera sa 125 ccm.
Kako se ono kaže – tko pita, ne skita? Imamo novu Vladu Republike Hrvatske, od koje mnogo očekujemo. Primjerice, promjenu starog, zakonodavstva u vezi vozačkih dozvola. Vrijeme je da obnovimo našu inicijativu iz 2012., koja je tada službeno odbijena.
Poštovana Vlado Republike Hrvatske,
Molimo Vas da ponovno razmotrite promjenu zakona koja bi omogućila vozačima s dozvolom B kategorije vožnju motocikala, tricikala i skutera kategorije A1, u cilju povećanja sigurnosti prometa i smanjenja zagađenja te usklađivanja s europskom legislativom.
Slična rješenja su donijeli brojne europske zemlje. Vožnja A1 vozila (motocikli do 125 ccm, do 11 kW, tricikli do 15 kW) s B kategorijom vozačke dozvoljavaju sljedeće zemlje čanice Europske Unije:
- Češka Republika (samo motocikli s automatskim mjenjačem)
- Italija
- Latvija
- Malta
- Slovačka (automatski mjenjač, nakon 2 godine)
- Španjolska (nakon 3 godine)
- Poljska (nakon 3 godine)
- Portugal (25 godina starosti ili dodatna dozvola)
- Belgija (nakon 2 godine)
- Austrija (nakon 5 godina, trening od 6 sati)
- Francuska (nakon 2 godine, trening 7 sati)
- Luksemburg (nakon 2 godine, trening 7 sati)
- Ujedinjeno Kraljevstvo (trening bez ispita)
- Sigurnost – S maksimalnom brzinom od 45 km/h, skuteri i motocikli sa zapreminom od 49 ccm nisu sigurni u prometu, jer ne zadovoljavaju minimalnu sigurnosnu brzinu na bržim prometnicama i preko mostova.
Znate li kako izgleda kad se vozite 45 km/h (po ravnom, na uzbrdicama 20 – 30 km/h) dok na prometnicama oko vas jure kamioni, autobusi i bijesni automobili sa 60 – 80 kmh, i to ako se drže propisa? A prestižu vas i ako možete pratiti promet, jer vaš dvotaktni skuter smrdi kao nekadašnji Wartburzi… Osobno, mene je strah voziti takav skuter po Zagrebu. A imam 25 godina iskustva na dva kotača. Cjenovno praktično izjednačeni 125 ccm skuteri imaju maksimalnu brzinu od 80- 100 km/h i mogu normalno pratiti promet. - Ekologija – četverotaktni 125 ccm skuteri drastično manje zagađuju okoliš od dvotaktnih sa 49 “kubika”. Prema nekim mjerenjima, jedan dvotaktni skuter zagađuje okoliš kao i 500 skutera sa 125 ccm!
- Ekonomija – koliko ima smisla poticati kupovinu električnih skutera – što toplo pozdravljamo, da ne bude zabune – dok zastarjelo zakonodavstvo potiče kupovinu izuzetnih zagađivača, dvotaktnih skutera od 49 ccm? Dodatno: poticaji za električne automobile koštaju državu, dok bi promjena zakona donijela bolje prihode državnom proračunu. Oživili bi ste prodaju novih skutera, jer mnogo ljudi ne stigne polagati za A1 vozačku, a ne žele spor i smrdljivi skuter od 49 ccm, pa na kraju odustanu od ideje vožnje skuterom…
- manje gužvi u gradovima, manje problema s parkingom
Poštovana Vlado Republike Hrvatske, nadamo se da ćete pronaći vremena i razmotriti prednosti koje bi proizišle iz ovakve izmijene zakona, na zadovoljstvo svojih građana.
Hvala unaprijed,
Saša Kovačićek i Ivan Čokrlić
UPDATE: Čitateljica nam je ljubazno poslala obrazac, prilažemo ga:
OBRAZACSUDJELOVANJA U SAVJETOVANJU O NACRTU ZAKONA, DRUGOG PROPISA ILI AKTA | ||
Naziv nacrta zakona, drugog propisa ili akta | Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama | |
Naziv tijela nadležnog za izradu nacrta | Ministarstvo unutarnjih poslova | |
Razdoblje savjetovanja (početak i završetak) | od 3. travnja 2015. do 10. travnja 2015. | |
Naziv/ime sudionika/ce savjetovanja (pojedinac, udruga, ustanova i sl.) koji daje svoje mišljenje i primjedbe na nacrt zakona, drugog propisa ili akta | ||
Tematsko područje i brojnost korisnika koje predstavljate, odnosno interes koji zastupate | ||
Načelne primjedbe na predloženi nacrt | Usklađivanje propisa o vozačkim dozvolama unutar država članica EU temeljem direktive 2006/126/EC | |
Primjedbe na pojedine članke nacrta zakona, drugog propisa ili dijelove akta | Članak 219 točka (g) :
– dodaje se točka g) Vozačke dozvole izdane za kategoriju B vrijede za vozila kategorije AM, A1, F i G;
Obrazloženje: Temeljem direktive 206/126/EC čl.6, točka 3 za vožnju na svom području, države članice mogu odobriti da se motocikli kategorije A1 upravljaju dozvolom za kategoriju B. Iz dostavljenog prijedloga izmjena i dopuna Zakona vidljivo je da se radi na usklađenju s direktivom te samim time smatramo da je naš zahtjev opravdan. Istu mogućnost uvela je većina članica EU, kao na primjer Austrija, Belgija, Španjolska, Francuska, Italija, Češka, Portugal, Velika Britanija, Mađarska i druge. Rezultat bi bio smanjenje gužvi i prometa na cestama u centrima gradova, što bi rezultiralo smanjenju emisije iz prometa što bi pak u konačnici vodilo ka ispunjenju ciljeva Vlade Republike Hrvatske za smanjenjem emisije CO2. Povećanjem prodaje motocikala kategorije A1 , koja sada skoro pa ne postoji, (u većini EU zemalja taj segment je najveći, primjerice Španjolska i Francuska) očekuje se i povećanje ukupnog prihoda s osnova poreza. Iz svega navedenog predlažemo da prihvatite dodatnu točku.
Članak 217 stavak (1) točka 1: mijenja se i glasi: (1) AM, spadaju mopedi i laki četverocikli; -minimalna starosna dob za kategoriju AM je 14 godina
Obrazloženje: Temeljem direktive 206/126/EC čl.4, točka 6 zemlje članice imaju pravo sniziti najnižu starosnu dob za izdavanje vozačkih dozvola za kategoriju AM na 14 godina. Mišljenja smo da bi ranijim pristupanjem u cestovni promet pridonijeli većoj sigurnosti prometa na cestama. Mladi bi vozači prije počeli stjecati iskustvo u prometu te tako usvajati neophodna znanja i vještine. Po dosadašnjem Zakonu mladi tek s 15 godina starosti imaju pravo na stjecanje vozačke dozvole za AM kategoriju te iz istog razloga čekaju 16 godina starosti i mogućnost polaganja A1 kategorije čime preskaču bitnu stepenicu prilikom ulaska u promet. Kako su današnji mopedi tehnički napredniji i sigurniji smatramo da je i time ostvaren bitan preduvjet za upravljanje AM kategorijom s 14 godina starosti.
Članak 217 stavak (1) točka 5: –dodaje se odlomak: (2) motorni tricikli s dozvolom za kategoriju B s motornim triciklima snage veće od 15 kW, pod uvjetom da imatelj dozvole kategorije B ima najmanje 21 godinu;
Obrazloženje: Temeljem direktive 206/126/EC čl.6, točka 3 za vožnju na svom području, države članice mogu isto odobriti.
. |
|
Ime i prezime osobe/a koja je sastavljala primjedbe ili osobe ovlaštene za zastupanje | ||
Datum dostavljanja obrasca | ||
Jeste li suglasni da se ovaj obrazac, s nazivom/imenom sudionika/ce savjetovanja, objavi na internetskoj stranici nadležnog tijela?[1] | DA |
Kako je to izgledalo 2012, prisjetimo se u originalnom članku:
Tko čeka, dočeka. Stigao je prvi službeni odgovor nadležnih na našu inicijativu za promjenu zakona, koja bi dopuštala vlasnicima B kategorije vožnju skutera do 125 kubika i 15 KS, po uzoru na neke zemlje Europske unije. Odgovor donosimo u cijelosti…
„Poštovani, obavještavamo vas da je, sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama („Narodne novine“, broj: 67/2008, 48/2010 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 74/2011) propisano da vozač kojem je izdana vozačka dozvola kategorije A1, A2, A, B, C1, C, D1, D i H ima pravo upravljati i vozilima F, G i AM kategorije. Nadalje, vozač kojem je izdana vozačka dozvola za upravljanje vozilom A2 kategorije ima pravo upravljati vozilima A1 kategorije, a vozaču kojem je izdana vozačka dozvola A kategorije ima pravo upravljati vozilima A1 i A2 kategorije.
Sukladno važećim zakonskim odredbama vozač koji posjeduje vozačku dozvolu B kategorije smije upravljati vozilima AM kategorije, ali ne smije upravljati vozilima A1, A2 ili A kategorije.
Nadalje, možemo Vas obavijestiti da se trenutno ne radi na noveli Zakona o sigurnosti prometa na cestama, ali, ukoliko će se u budućnosti pokazati potreba za noveliranjem pojedinih zakonskih odredbi može se razgovarati i o odredbama koje se tiču prava na upravljanje vozilima A1 kategorije temeljem vozačke dozvole za B kategoriju vozila (odnosno C1, C, D1 i D kategoriju).
Tom prilikom ne smije se izgubiti iz vida osnovna svrha Zakona o sigurnosti prometa na cestama, a to je osiguravanje zakonskog okvira za ponašanje svih sudionika u prometu, uvažavajući specifičnosti njihovih posebnih položaja u prometu, kao i specifičnosti rizika kojima su izloženi, kako bi se postigla maksimalna razina sigurnosti u prometu na cestama.“ .
S obzirom na činjenicu da je Odjel za odnose s javnošu ovog Ministarstva već bio zaprimio ovu predstavku te s obzirom da je ista upućena s adrese elektroničke pošte držimo da je najoportunije da Odjel za odnose s javnošću odgovori strankama te da o učinjenom obavijesti Ured predsjednika Vlade Republike Hrvatske, pozivom na njihov broj iz veze.
S poštovanjem,
Odjel za odnose s javnošću MUP RH“
Slijedi originalna, popuplistički napisana inicijativa…
Poštovani gospodine premijeru Milanović, dopustite da vam predložimo izmjenu zakona kojoj i nakon pomnog razmatranja ne možemo pronaći nedostatke. Ovo je čista win-win situacija, jer naš prijedlog donosi samo i isključivo korist za sve zainteresirane strane. Uz to jamči i bolje punjenje budžeta Republike Hrvatske…
Udruga vozača “Svijet Skutera” koristi priliku da vam uputi otvoreno pismo s ciljem izmjene zakona od koje će svi profitirati. Usvojite li naš prijedlog, postiči ćete:
- Bolje punjenje budžeta i to putem više grana industrije
- Blagoslov svih uključenih poslodavaca
- Uvjereni smo da će to pozdraviti i sindikati, te da nitko neće biti protiv
- Zadovoljne potencijalne korisnike, otprilike 2.7 milijuna hrvatskih državljana
- Znatnu uštedu za korisnike koji odluče iskoristiti novu zakonsku mogućnost
- Manje gužve u gradovima
- Bitno povećanu sigurnost korisnika i sudionika u prometu
- Smanjenje problema parkiranja
- Drastično manje zagađenje okoliša
- 100% sukladnost s europskim pravnim stečevinama. Štoviše, takav zakon je već na snazi u više od 90% EU zemalja.
Zvuči sjajno, zar ne?
Udruga vozača Svijet Skutera (www.svijetskutera.hr) pokreće ovu inicijativu sa željom da Vlada Republike Hrvatske izmjeni zakon, na način da se vozačima s vozačkom dozvolom B kategorije dopusti vožnja skutera zapremine do 125 kubičnih centimetara, snage do 11 kW.
Takva izmjena zakona bi povećala prodaju 125 ccm skutera i motocikla koji su sada na margini zanimanja korisnika, povećao bi prihode prodavačima, serviserima, osiguravajućim kućama, prodavačima dijelova, prodavačima zaštitne opreme, guma…
Vozači s B kategorijom bi dobili mogućnost vožnje ekološki drastično čišćeg dvokotača (125 ccm su svi četverotaktni s katalizatorom, za razliku od prevladavajućih dvotaktnih pogonskih agregata na 49 ccm skuterima). Skuteri klase 125 ccm troše u pravilu manje od dvotaktnih s agregatima od 49 ccm, nemaju ograničenje od 50 km/h (maksimalna brzina im je 80-100 km/h), trajniji su – s lakoćom prelaze dvostruku kilometražu, bolje koče, stabilniji su i ono najvažnije – nisu smetala u prometu. Njihova nabavna cijena je u rangu 49 ccm skutera.
Znate li kako izgleda kad vozite skuter koji jedva ide 50 km/h po ravnom (na uzbrdicama tek 25-30 km/h) pa vas bijesni kamiondžije, busevi i automobili neprestano prestižu sa svih strana? Čak i ako niste vozač skutera, zasigurno ste se našli u situaciji kada je ispred vas bio spori skuter koji dimi poput Wartbourga nekada, i ne miriši ništa bolje… Nije li tada jedino što želi vozač automobila – preteći takvo vozilo?
EU ostavlja svojim članicama na izbor hoće li dopustiti vožnju skutera do 125 ccm ili samo do 49 ccm s vozačkom dozvolom B kategorije.
Velika većina EU zemalja odlučila se za granicu od 125 ccm.
Autori ovog pisma vjeruju u novu, drugačiju vladu Republike Hrvatske, koja misli na dobrobit svojih građana. Stoga vjerujemo da će naša inicijativa naići na plodno tlo.
Srdačan pozdrav,
Saša Kovačićek i Ivan Čokrlić
sory..na dupliranju
Svaka čast! Hvala vam što se trudite za sve nas koji željno iščekujemo takvu promjenu (poboljšanje) zakona! Brine me samo koliko je snažan lobi autoškola koje bi time znatno izgubile.
Jel sta rijeseno?
Nije, naravno… sad je prošlo dosta vremena, možda jevrijeme da se to ponovno aktualizira.
saša ima li šanse da prođe ovaj zahtjev da se sa B može vozit 125 cc hvala teo
Ponovit ćemo sve zahtjev…
Skini blokadu pa ce ici i 70-80
????????????????????????
Pitanje posto pratim u zadnje vrijeme elektricne bickile/cross-ere
Trenutni zakon je “…čija trajna snaga u slučaju elektromotora, ne prelazi 4 kW i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 45 km na sat”
-Sta kada imas elektro motor od 3kw i 75/80 km/h (max brzine)
Kako registrirati to vozilo ako vec ne spada 0od kategoriju am vec u kategoriju “a1”
(Sarkasticni odgovor na ovo pitanje je prodati pricu da se turbo mod pokvario i jedino mogu voziti na eco modu kojem je max brzina 45 km/h)
Dolazi elektricno doba hrvatsko gradanstvo sta cemo poduzeti dok ovi doslovno “jedu govna” (doslovno seru jedni na druge) tko misli na sitne detalje…
Mislim da bi trebalo napraviti peticiju s prikuplenim brojem glasova ponovno se obratiti vladi i saboru.