Svi znamo da svoje vozilo na dva kotača trebamo redovno provjeravati, ali tko to zaista radi? Odgađamo iz tko zna kojih razloga, a provjere su jednostavne, ne iziskuju puno vremena ni znanja, a trebalo bi ih raditi prije svake vožnje. Provjerite što radite, što ne, a za što još niste ni čuli da treba.
1. Provjera “okometrijskom” metodom
Što reći – najjednostavnija, najbrža i najjeftinija dijagnostika; nemate izliku da je ne radite – dok je motor bio nov, sigurno ste si ga “mjerkali” i promatrali svaki detalj. I sada vaš ljubimac treba vašu pažnju. Provjerite da li nešto izgleda labavo, istrošeno, prljavo, kako izgledaju kočnice, da li nešto curi iz vilica, ili nečeg drugog.
2. Provjeri gorivo
Kome to još treba posebno napominjati: bez goriva nećete stići daleko? Kako instrument za pokazivanje goriva ne mora nužno biti ispravan, možda nije loše pratiti kilometražu od zadnjeg tankanja, da budete sigurni. Promislite i ako idete sporednim cestama gdje sve možete tankati.
3 Provjeri ulje
Kod nekih motora je jednostavnija, kod drugih zeznutija, provjera ulja je navika koja će vam uštedjeti puno novca. Ako nemožete jednostavno provjeriti svaki put, probajte stvoriti naviku da ulje provjeravate jednom tjedno. Zapamtite da jedino što stoji između dijelova motora koji se vrte tisuće puta u minuti je tanak sloj ulja. U kombinaciji s prvom provjerom, obratite pozornost da li nešto curi ili kapa.
4. Namjesti lanac
Ako lanac nije dobro namješten, izgubit ćete na komforu u vožnji, motor će više trzati kod ubrzavanja i usporavanja, općenito imat ćete slabiju kontrolu gasa. Osim toga istrošeni ili očajno postavljeni lanac je i sigurnosni problem jer može spasti, a onda nastaje veselje. U najboljem slučaju gubite pogon, u najgorem otpali lanac se zapetlja u kotač koji se naglo prestane vrtiti. Znate kako završava….
5. Kablovi
Sajle, žice, kablovi, cjevčice i kako god se zvali ili ih mi nazvali, živčani su sustav svakog stroja. Takve stvari rijetko “krepaju” iznenada, pa ako vam se to dogodi stvarno ste si sami krivi – pregledavajte ih redovito i kupit ćete si vrijeme za redovito servisiranje. Provjeravajte dok je motor isključe, a osim gledanja i osluškujte dok ih pomičete. Ako se sajle ne kreću glatko, ako zapinju i najmanje – odmah kod majstora. Zamislite da vam se zaglavi sajla gasa ili kvačila…
Spomenuli smo ih u prvoj točci, spomenut ćemo ih opet. Kao i u prethodnoj točci, pritisnite ih par puta dok je motor ugašen. Otpor treba uvijek biti isti. Pregledajte i same kočnice i ako su istrošene, znate što morate činiti.
7. Gume
Ako su jako prazne ili istrošene, primijetit ćete u pregledu jedan (fakt je važan a jednostavan). Gume motocikala i skutera izloženije su bočnim oštećenjima od automobilskih, pa ih treba redovito pregledavati. Prije vožnje okrenite po jedan krug na svakom kotaču i pregledajte ga s obje strane. Osim toga potrebno je s vremena na vrijeme i izmjeriti tlak u gumama.
8. Svjetla
Svjetla omogućuju da vidite i budete viđeni, a i ako nisu ispravna, momci u plavom odmah vide… Žmigavci, kočnice…ne treba puno objašnjavati? Ne treba puno niti za provjeru!
Uuuu. Jesmo vas! Da. I kaciga je dio opreme motora koju trebate provjeravati. Samo izgradite naviku provjere sistema kopčanja kada sjedate na motor. Nešto kao provjera šlica nakon izlaska s WC-a. Ako vam je kaciga pala ili je vidljivo oštećena – razmislite o zamijeni.
10. Stav
Iako mnogi koristimo vožnju motorima za opuštanje, ona ne bi smjela biti zamjena za apaurine – ne sjedajte u sedlo (yeehaa!) ako ste nervozni, agresivni, pod utjecajem alkohola, lijekova i slično, umorni. Gdje vam je vozačka, prometna, osobna, putovnica, kreditna, ključevi, lijekovi, prezervativi… Sve je to dio provjera koje morate obaviti prije vožnje, a utječe na vožnju…