Jedno od svježih dizajnerskih rješenja u klasi do 250 ccm, predstavili su Francuzi prošle godine, podarivši svojem adutu kvalitetnu završnu obradu te opremivši ga provjerenim Quasar motorom

Model Geopolis 250 isprobali smo nedavno, u sklopu testiranja za Moto klub, krećući se njime po urbanim gradskim ulicama te nešto slobodnijim prigradskim prometnicama. Iako je ovaj skuter na tržištu već gotovo godinu dana čini se da još uvijek traži svoj put prema kupcima.

Po svojoj primjeni, gabaritima, snazi motora, ali i cijeni, bez problema može konkurirati talijanskoj i japanskoj konkurenciji.
Ističe se prepoznatljivim francuskim šarmom te je po pitanju dizajna potpuno jedinstven. Tome najbolje svjedoči oblik prednjih farova, koji nepogrešivo podsjećaju na one s nove serije Peugeotovih automobila.

U skladno oblikovani prednji i stražnji plastični oklop, ukomponirani su moderno oblikovani pokazivači smjera. Veliki logotip te kromiranim slovima ispisano Peugeot i Geopolis, diskretno daju do znanja o kojem je skuteru riječ.

Mjesta za vozača i suvozača na komfornom sjedalu ima sasvim dovoljno. Oni dužih nogu mogli bi imati problema sa skrivanjem koljena ispod upravljača. Podnica je dosta skučena, a kao prednost u tome dijelu možemo izdvojiti funkcionalnu kukicu za stvari te mali pretinac, opremljen 12V utičnicom za punjenje mobitela. Pretinac je odvojen zasebnom bravicom, dok se sjedalo otvara putem bravice za paljenje, okretanjem ključa u desno.

Prostor ispod sjedala prilično je skučen zbog stražnjeg kotača promjera 16 cola te u njega stanu samo dvije klasične jet kacige s malim vizirom. Oslonci nogu za suvozača maštovito su skriveni u oplati skutera. U kombinaciji s masivnim stražnjim držačem, suvozač će se u svim režimima vožnje osjeća sigurno. Bočna nogara vrlo je praktična kada su nam ruke pune vrećica i nismo u mogućnosti dići Geopolis na središnji nogar.

Pogled na instrument ploču ponovo nas asocira na automobile istog proizvođača. Unutar tri kruga obrubljena kromom nalaze se, pregledno sažeti svi podaci potrebni jednom prosječnom skuterašu. Vjetrobran dobro štiti od udara vjetra, no nažalost nije podesiv po visini pa tako na brzinama većim od 100 km/h proizvodi neugodo vrtloženje zraka.

Osim dizajna i funkcionalnosti, Geopolis 250 nudi još mnogo što ga čini dostojnim konkurentom u klasi. Ono najvažnije svakako je moderan pogonski agregat Piaggio Quasar, koji uz pomoć elektronskog ubrizgavanja goriva istiskuje 22 KS. Uz vrlo elastičan rad i masu skutera od svega 161 kg, može ovog Peugeota ubrzati bez problema do 132 km/h.

Za bezbrižno kretanje takvom brzinom, ali i sigurno zaustavljanje, Francuzi su na svog jurišnika srednje klase ugradili visoke 16 colne kotače od lake legure te ga opremili izvrsnim kočionim klještima japanske marke Nissin. Sve to uz diskove pozamašnih dimenzija omogućava precizno doziranje, pritiskom sa svega dva prsta na polugicu kočnice. Optimalan osovinski razmak pogodan je gradske manevre kako i za stabilnost pri većim brzinama.

Veliki kotači i hidraulični ovjes odlično apsorbiraju neravnine što čini ovaj skuter idealnim za naše grbave ceste. Pri brzinama većim od 80 km/h okvir skutera se počinje lagano uvijati, no u toj mjeri da ga vozač može i dalje bez problema kontrolirati. Uobičajena je to praksa kod većine skutera opremljenih visokim 15 ili 16 colnim kotačima.

Iako Geopolis 250 ne nudi ništa posebno novo, on je idealna zamjena za već dobro poznate favorite u toj klasi, koju predvodi neznatno jeftiniji Piaggio Beverly te još koju kunu povoljniji Kymco People S. Može se reći da klasa 250 ima sve više poklonika jer se u njoj mogu naći skuteri koji nude vrlo dobre manevarske sposobnosti u gradu uz pouzdanost i sigurnost te mogućnost povremenog odlaska na dalje putovanje. Cijenom su sve prihvatljiviji, a najveća barijera je još uvijek dobna granica od 18 godina te polaganje A kategorije, koja malo podiže ukupan trošak.

+

– komfor, dizajn, motor, kočnice
– vjetrobran, visina sjedala, podnica

Tehnički podaci:

Motor: 4 takta, 1 cilindar, 4 ventila, hlađen tekućinom

Obujam: 244 ccm

Snaga: 16,2 kW / 22 KS pri 7500/min

 Napajanje: elektroničko, direktno

Paljenje: elektroničko

Prijenos: varijabilni, C.V.T.

Okvir: čelična konstrukcija

Ovjes: sprijeda teleskopska hidraulična vilica; straga dva podesiva amortizera

Kočnice: sprijeda disk, 260 mm; straga disk, 226 mm

Gume: sprijeda, 110/70-16; straga, 140/70-16

Dimenzije: 2178 x 770 x 1475 mm

Visina sjedala: 805 mm

Masa (suh): 161 kg

Spremnik: 10,5 litara

Potrošnja: 4,5 l / 100 km

Najveća brzina: 132 km/h

Cijena: 4550 EUR

Tekst: Ivan Čokrlić

Foto:  Moto klub

Na test ustupio: FORTICAR d.o.o. (Zagreb, Savska 41)